Binali ile Temir

Mustafa Dermanlı – 11 Nisan 2012 tarihinde 12 arkadaşımızla birlikte Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi’nde ‘Binali ile Temir’ adlı oyunu izledik.

MurathanMungan’ın yazdığı, Yıldırım Fikret Urağ’ın yönettiği ‘Binali ile Temir’ oyununu beğendim. Zıtlıklar ve karşılaştırmalarla bezenmiş bir zeka ürünü. Binali ile Temir’in nasıl da birbirlerinin yerine geçtiğini oyun boyunca an be an yaşadık. Hatta Binali olup hak verdik, Temir olduk yine hak verdik onların yerine geçip. Bazen Temir bir ceylan oldu, Binali ise bir şahin. Ama ceylan ve şahin de birbirine karıştı oyun içerisinde, karıştırdı yazar. Anlatıcının ses tonu o kadar güzeldi ki, anlatımlar gereksiz uzun olsa dahi dinlemekten alıkoyamadım kendimi pürdikkat.

İki oyuncu, bir anlatıcı ve bir de flüt çalan kişiylebirlikte oyun dört kişilikti. Fakat görünmeyen ama oyuna çokça anlam veren şahin ile ceylanı unutmayalım.

Dekor basit ama oldukça işlevseldi. Işık o kadargüzeldi ki gerçekten ormanın o ıssızlığını yaşattı bize. Kısacası Mungan’ın cenk hikâyesi çok güzel tiyatroya uyarlanmış. Başında sonunu izlesek de, hikâye geriye dönse de, oldukça keyif aldım. İzlenesi…