Sınıf farklılıklarına karşı ‘Intouchables’

intouchablesIntouchables, gerçek hikâyeden uyarlanmış bir film. İçinde komediyi de, dramı da barındıran film sıkı bir ırkçılık karşıtı mesaj da veriyor. Son dönemde izlediğim ajitatif olmayan en iyi filmlerden biriydi diyebilirim!

Konusu itibariyle yer yer Amenabar’ın ‘İçimdeki Deniz’ine benzerlik gösterse de bence o filmden bi tık daha iyi. Neden iyi? Zira daha sürükleyici, daha yalın, mesaj verme kaygısını taşımadan akıp gittiği için.

Philippe, zengin bir işadamıdır. Yamaç paraşüdü yaparken bir kaza geçirir ve felç olur. Vücudunun neredeyse hiçbir yerini kullanamaz. Philippe bakımlarını gerçekleştirmek için kendisine bir bakıcı arıyordur. Evdeki hizmetliler, aşçılar, yardımcıların yanı sıra Phillippe’ın her şeyiyle ilgilenecek bu kişi cezaevinden yeni çıkmış Driss’dir. Siyahi olması ve sınıf farklılıklarının olması sebebiyle Phillippe’in çevresi önce Driss’e karşı çıksalar da zamanla Phillippe’in mutluluğu artmıştır. Sıkı birer arkadaş olan Driss ve Phillippe’ın başından geçen tebessüm dolu dakikalar filmi en güzel sahnelerini oluşturuyor.

IMDB ilk 250 içerisinde yer alan filmin puanı 8,6 (http://www.imdb.com/title/tt1675434/).