Büyük Budapeşte Oteli

buda2015 yılının Oscar adayları arasında yer alan Büyük Budapeşte Oteli zaman zaman komediye kaçan üslubu ve sürükleyici yapısıyla akılda hoş bir duygu bırakıyor. Oldukça hızlı ilerleyen film, kurgusuyla da takdire değer.

Büyük Budapeşte Oteli filmi, aynı ismi taşıyan otelin idarecisi Gustave H. ile otelin bellboyu (valiz görevlisi) Sıfır Mustafa arasında başlayan arkadaşlığı ve devamında da başlarına gelen ilginç hikâyeyi konu alıyor.

Gustave H. otele gelen müşterileriyle yakından ilgilenmekte ve onlarla alakalı neredeyse tüm detayları bilmektedir. Gustave H.’in sevgilisi Madame D. esrarengiz şekilde ölünce Sıfır Mustafa’yı da yanına alan Gustave H. cenaze merasimine gitmek üzere yola çıkar. Savaş ikliminde olan ülkede hareket etmek de zordur. Devasa şatodaki cenazeye yetişirler. Bu esnada avukat Kovacs, Madame D.’den geriye kalan vasiyeti okumaktadır. Madame sevgilisi Gustave H.’ye de paha biçilemez bir tablo miras bırakmıştır. Bunu öğrenen aile bireyleri bu duruma itiraz eder. İşte film ve kovalamaca da bu noktadan başlar.

Edward Norton ve Jude Law gibi önemli isimlerin de yer aldığı Büyük Budapeşte Oteli izlenmeye değer. Filmin IMDB puanı 8,1 (http://www.imdb.com/title/tt2278388/)