Huysuz ihtiyar ve köpeği; Bwakaw

bwakaw2Bugün Rexx Sineması’nda Filipinler yapımı Bwakaw filmini izledik. Gündüz seanslarının 5 TL olmasından faydalanarak fırsatı kaçırmayalım istedik. Festival filmleri arasında günümün uyduğu filmler arasında (ki sadece 4 film ilgimi çekmişti) 2 filme bilet aldık. Bir tanesi Bwakaw’dı.

Öncelikle dolu dolu bir film. İçerisinde hüzün de barındırıyor, komedi de. Çok eğlendiğim anlar oldu. Çok da dertlendiğim.

Rene 60’ından sonra eşcinsel olduğunu keşfeden aksi bir ihtiyar. ‘Mahallesinden’ arkadaşları, iş arkadaşları, sonradan tanıştığı bir üç teker şoförü ve sevimli köpeği ile yalın bir şekilde bize anlattı hikâyesini. Hiç abartı yoktu, bolca gerçeklik vardı. Hiç şaşırtıcı şeyler yoktu, ama çok şaşırdığım anlar vardı… Hayatın kendisi, olabilecek şeyler vardı.

Rene aksi demiştik. Herkese bulaşan, huysuzluk eden bu ihtiyarın iş yerindeki arkadaşlarıyla yaşadığı hikâye, sonrasında köpeğinin kanser olması ve onu yaşatma öyküsü konu edilmiş. Eşcinselliği realite olmasına karşın ön plana çıkan bir öge olmuyor filmde. Elbette bazı noktalarda bu rahatlığı ve yaşamına etkilerini görüp etkilendiğim anlar da oldu diyebilirim.

Film güzel. IMDB puanı 7,2 ki bu oldukça iyi bir puan bence. Umarım yarın izleyeceğimiz film de benzer bir keyifle sinemadan çıkmamızı sağlar. Filme ait IKSV sitesindeki sayfaya http://film.iksv.org/tr/film/2492 linkinden ulaşmak mümkün.

Ha unutmadan, Bwakaw ne demekmiş diye merak edenleriniz olabilir. Bwakaw, Rene’nin yani huysuz ihtiyarın sevimli köpeğinin adı. Ama bir köpekten fazlası, kendi itirafı ile hayatta en fazla sevdiği şey!

Sevgiler, saygılar, konfetiler!