Pancho’nun insanlık için yapamayacağı şey yok!

3idiNe yalan söyleyeyim, ismini gördüğümde absürt bir komedi filmi olduğunu sanıp pek de yüz vermediğim bu filmi henüz izlemiş olmanın verdiği ‘aptallık’la yazıyorum ki ‘3 Idiots’ bir harika!

Hintli yönetmen Hirani’nin 2009 yapımı filminde yine Aamir Khan oynuyor. Yalnız Khan kadar diğer oyuncuların da hakkını vermek gerek. Özellikle de okulun dekanı rolündeki Virüs lakaplı Boman İrani’nin.

Film, üç arkadaşın Hindistan’ın en önemli mühendislik okulu olan Imperial College of Engineering (ICE)’de başlayan hikâyeleri üzerine kurulmuş. Despot dekan Virüs’ün çocukları bir yarış atı gibi koşturması, onları birbirine rakip eden eğitim tarzına koca küfür yollayan Rancho (Aamir Khan) ve oda arkadaşlarının skeç tadında yaşattıklarıyla ilerleyen filmden bir an olsun kopmak mümkün değil. Kaldı ki film neredeyse 3 saat sürmesine rağmen! Her dakikası sürprize ya da -karşılaşacağınız sahneyi tahmin etseniz bile- tebessüme/hüzne iten filmin absürtlüğü bile kararında. Oda arkadaşlarına ve nihayetinde dekana ve hatta filmin sonunda neredeyse herkese unutulan bir çok duyguyu hatırlatan Rancho, ders niteliğinde bir filmin ana ögesi olup çıkıyor.

Ben farkediyorum ki, gün gittikçe Hirani ve Aamir Khan ‘fan’ı olma yolunda ilerliyorum. Lâkin tüm dünyada akın akın Khan fanatikleri olduğunu, hatta Türkiye’de http://aamirkhanfanatikleri.com/ gibi bir sitenin, 12 bine yakın beğenisi olan https://www.facebook.com/aamirkhanfanatikleri gibi bir Facebook sayfasının olduğunu yeni öğrendim. Adam bildiğin fenomen olmuş, biz yeni tanıyoruz!

Filme dönecek olursak Hindistan’ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor özet olarak. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın iki arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Rancho karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayıp bize öğretici bir film olmakta.

Filmin IMDB linki: http://www.imdb.com/title/tt1187043/