Cazırtısı bol bir film ‘Whiplash’

Whiplash-5547.cr2Kısa süre önce izlediğimiz bu film hakkında bir şeyler yazmadan duramazdım… Neiman 19 yaşında yetenekli bir davul öğrencisidir. Fletcher ise ülkenin en önemli müzik okullarından biri olan Shaffer’da caz şefi. Film zaten bu ikilinin gerilimli ilişkisini konu alıyor.

İyi film insanın duygularını, öfkelerini, gerginliklerini veya hüznünü ortaya çıkartan filmdir biraz da. Bu filmin birçok sahnesinde gerilmekten terlediğimi hatırlıyorum. Ki bu hisi sağlayan bir filme, yönetmenine, senaristine, oyuncularına teşekkür etmek lazım.

Neiman iyi bir davulcu olmak ister. Bu hayali sebebiyle vaktini alacağı düşüncesiyle sevgilisinden bile ayrılır. Fletcher ise yalnız bir adamdır. Karizmatik, işini çok iyi bilen, hep kazanmak üzerine yaşamış bir şeftir. Öğrencilerinin ona saygısı çok muhtemeldir ki korkularındandır. Fletcher ‘sert’in ötesine geçen öğretme dürtüsüyle dersleri gerçekleştirirken zaman zaman öğrencilerine küfürler eder ve fiziksel şiddet de uygular. Bunun sebebini de onların bir adim öteye gidebileceğine olan inancıdır. Charlie Parker ve Jo Jones arasında geçen zil fırlatma olayını hep örnek olarak verir.
Nihayetinde Neiman ile Fletcher arasındaki psikolojik gerilimin filme yansıması ile devam ediyor. Cazın büyüsüyle yoğrulan bu filmi özellikle caza meraklı arkadaşların hiç mi hiç kaçırmaması gerek.

Filmde, Whiplash ve Caravan parçaları defalarca çalınıyor. Son sahnede ikilinin performansı ise görülmeye değer.

Ha bu arada filmde geçen ve aklımda çıkmayan bir söz Fletcher’ın iki dudağı arasında çıkmıştı: “Kabiliyetin yoksa sonun rock grubunda çalmak olur.”

Filmin Oscar’dan ödülle dönmemesi kaçınılmaz. Eklemem lazım ki Uluslararası Film Değerlendirme sitesi IMDB’de 8,7 puana sahip Whiplash’ın senaristi ve aynı zamanda yönetmeni Damien Chazelle 30 yaşında!