Şark Dişçisi

22 Kültür Kurdu ile birlikte Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeydik. Yoğun yağmura rağmen tiyatro yollarını aşındırdık ve Şark Dişçisi’ni izledik…

‎Nihal Kuzey – Hagop Baronyan’ın yazdığı oyunu Şehir Tiyatrolarının çok değerli oyuncu ve yönetmeni Engin Alkan yönetmiş.

Başrollerini Çağlar Çorumlu, Sevil Akı ve Sevinç Erbulak gibi çok değerli oyuncularımızın paylaştığı bu eğlenceli müzikalde 1865 yılında İstanbul Ermenileri arasında geçen, evlilik, aşk, aldatma konuları oldukça eğlenceli bir şekilde işleniyor. Kostüm, makyajlar ve dekor çok dikkat çekici.

Oyun 1,5 saatten 2 perde olarak sunuluyor. Çok uzun bir oyun olduğundan son perdede birçok yerde insanın dikkati dağılabiliyor, ancak son perdenin sonunda, oyun tam bitti derken, Tuğrul Arsever’in performansı izlenmeye değer gerçekten.

Netice olarak “Şark Dişçisi” Engin Alkan’ın yönettiği tüm oyunlar (İstanbul Efendisi, Tarla Kuşuydu Jülyet vs.) gibi, sevdiğim ve gayet eğlenerek izlediğim bir müzikal oldu.

Mustafa Dermanlı – “Hoşçakalın, öptüm sizi canım”… Dün akşam 22 arkadaşımızın katılıyla Şark Dişçisi’ni Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izledik. Salon neredeyse %90 doluydu. Böyle bir yağmura, GS-FB derbisine, Trabzon’un Şampiyonlar Ligi maçına ve oyunun 3 saat olmasına rağmen salon da, bizim ekipte sayıca iyiydi.

Ben bir ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ kadar başarılı bulamadım. Ya da ‘Kanlı Nigar’ kadar tempolu. Yıllar önce Civan Canova’nın oynadığı Kaktüs Çiçeği’nde de başrol yine bir dişçideydi. O da eşini aldatan, başka bir kadınla ilişkisi olan bir dişçiyi oynuyordu. Hikâye o kadar benzerdi ki… Orada müzikler Pink Martini idi, burada Selim Atakan. Bir fark da bunun bir müzikal olması. Ayrıca bu yıl izlediğimiz Sevgili Doktor oyunundaki doktor da bir dişçiydi. Bu oyunda da yine bir dişçi

Müzikler ve sözler bence kusursuzdu. Selim Atakan’ı özlemişim. Sözleri de oyunun yönetmeni Engin Alkan yazmış. Kostümler ve sahneden daha ziyade ışık çok iyiydi. Bir ışığın oyuna bu denli olumlu müdahalesini nadir gördüm. Oyunculuklardan Çağlar Çorumlu’yu beğendim. Bu yılın kendi listemdeki en iyi ikinci oyuncu diyebilirim. Birincilik hâlâ İntiharın Genel Provası’ndaki rolü ile Serhat Kılıç’ta. Diğer oyunculuklar kendi içerisinde değişkenlik gösterse de Tomas ve eşi rolündeki arkadaşlar da gayet iyiydiler. Tomas’ın eşini Sevinç Erbulak oynuyormuş. Yeni öğrendim. Zira pire kadar izledik 20. sıradan…

Bu kadar uzun olması bazı noktalara gerçekten oyundan kopmamı sağladı. Yine de görülmesi lazım gelen bir müzikal elbette. Bu kısır oyun haritası içerisinde…

Burcu Mert – Bu yıl da, Engin Alkan’ın yönetmenliğini yaptığı bir oyun izlemenin hazzı içindeyim

Çağlar Çorumlu da Serhat Kılıç gibi takip edilmesi gereken oyunculardan bana göre… Bu oyuncuları hepimiz dizilerde bir şekilde görmüşüzdür. Ama asıl performansı anlamak için tiyatroda izlemek gerek sanırım.

Hava ve derbi muhalefetine rağmen oyuna zamanında yetişen herkesi tebrik ediyorum.