Rosenbergler Ölmemeli

1950′lerin Amerikası’nda geçen bir oyun ‘Rosenbergler Ölmemeli’. Sovyetler Birliği’ne atom bombasıyla ilgili bilgi sızdırmak ve Birleşik Devletler’e ihanet etmek suçundan tutuklanan Rosenberg’lerin idamıyla sonuçlanan davayı konu alıyor. O dönemi yaşatan bir oyun.

Biz de Kültür Kurdu olarak 9 Şubat’ta Müsahipzade Celal Sahnesi’nde 21 arkadaşımızla birlikte bu oyunu izledik. Sezonun kayda değer ve izlenmesi gereken oyunlarından biriydi.

Fakat oyun Mart ayının başında programdan kaldırıldı. Sebep oyunun yazarı Alain Decaux’un, oyunun sahnelenmesine izin vermemesi olarak gösterildi. Biz “cüretkar bir oyun” derken ardından böyle bir açıklama ile sahnelere “son” denmesi kafalarda soru işareti yaratmadı değil. (Bkz. Şehir Tiyatroları Açıklaması)

Oyun hakkında:

Burcu Mert- Bence Şehir Tiyatroları’nın en cüretkar oyunlarından biri… Gidenler gitmeyenleri teşvik etsin ve bence herkes izlesin bu oyunu. 50′lerin Amerikası ile benzerliklerimiz insanın içini acıtsa da, bu sistemin nerden geldiğini, kimleri örnek alarak derin devleti oluşturulduğu güzelce anlatıyor bence. Sahnede izleyince hayretlere düştüğümüz olaylar bizim ülkemizde de pekala yaşanıyor.

Oyuncuların performansı da görülmeye değerdi, ben özellikle Rosenbergler’in avukatını çok beğendim…

Bu sezonun belki bir numarasıdır, harikaydı…

Basından:

Radikal’den oyunun kaldırıldığı haberi

Oyunun kaldırılmasını savunan Hadi Uluengin!

Oyunun kaldırılmasını savunan Engin Ardıç!

Rosenbergler Suçluydu Yazısı Fikret Ertan!