Otobüs

Mustafa Dermanlı – Stanislav Stratiev’in yazdığı, Arif Akkaya’nın yönettiği Otobüs oyununu izledik. Kendi adıma oyunun konusunda her hangi eleştirecek bir nokta göremesem de dramaturjide bariz sorunlar vardı diyebilirim. Bu oyun bu kadar hareketli ve izleyiciyi içine alabilecekken, kendini tekrarlayan ve temposunu git gide düşüren bir hal alıyorsa çeviride bir sıkıntı vardır diye düşünüyorum.

Üç projeksiyon ile derinliğin oldukça güzel yaratıldığı sahnede, görsel efektler ile oyun oldukça alakasız, bağ kurmaya çalışmayın. Ses efektleri ise yine şahsen gereksiz abartılı ve yine kendini tekrarlıyor.

Müzikleri beğendim. Keşke edinebilsem ve evde dinleyebilsem.

Oyunculuklardan özellikle köylü ve genç kız karakterini beğendim. Entel görünümlü koca ise oyunda çok sırıttı. Onun dışındaki oyuncular ise olması gerektiği gibi idi.

Konusu oldukça evrensel olan Otobüs oyunu toplumsal değer yargılarını, önyargıları ve yüzeysel de olsa siyasi bakış açısının irdelendiği bir oyun. Burjuvanın baskın hali, köylünün aptal görünmesi, riya, namus öğretileri sıkça sorgulanıyor. Kişisel veya toplumsal bakış açımızı ister istemez deneyerek biz de bir anda o otobüsün içerisine giriyoruz.

Görsel efektlerin çoğu, Türkiye’nin 70′lerdeki siyasi olaylarından günümüzdeki toplumsal olaylarına dek uzanan çizgilerden oluşması garip bir his uyandırdı. Ama oyunla çok da bir alakası yoktu.

Dediğim gibi konusunun oldukça zenginleştirilebilecek bulduğum Otobüs oyununun, temposu ve dramaturjisindeki sıkıntılar olduğunu söyleyebilirim.